ЕвроЛевски взе скалпа на Спортинг

Отборът на Левски завърши 2010 година прекрасно, след като победи с 1:0  португалския гранд Спортинг (Лисабон). "Сините" надвиха „лисабонските лъвове" с гол на Даниел Младенов в 45-ата минута на мача. Дясното крило се разписа в последната секунда на първото полувреме, след като засече на празна врата отличен пробив на Гара Дембеле отляво. Така „сините" си върнаха частично за поражението с 0:5 в Лисабон през септември. Столичани завършиха група „С" с актив от 7 точки и могат да съжаляват, че липсата на късмет в домакинството с Лил им попречи да продължат напред в Лига Европа.

26-кратният шампион на България остана на последно място, но вторият Лил, който се класира напред, го стори с актив от осем точки. Гент пък остана трети със седем точки, но белгийците имат по-добри показатели в директните двубои срещу тима на Ясен Петров.Спортинг въпреки втората си загуба остана на първо място с 12 точки.

Пред около 5000 измръзнали зрители на стадион „Георги Аспарухов" Левски започна мача с дебютанта Калин Щърков, който замени контузения Веселин Минев, както и с Иво Иванов като партньор на Йордан Милиев, докато Сержиньо Грийн бе върнат в халфовата линия до Владимир Гаджев.

Равностойното първо полувреме, в което двата тима имаха няколко добри възможности за попадения, но липсваха завършващите удари, завърши с петия гол за сезона на Даниел Младенов в Лига Европа. Бившият играч на Пирин се разписа буквално в последната секунда.

След почивката гостите се активизираха и започнаха да владеят по-сериозно инициативата, но на контраатаки българите пропуснаха няколко великолепни възможности за втори гол. В 59-ата минута Гара Дембеле спаси вратата на Божидар Митрев от сигурен гол. Нападателят изчисти с глава от голлинията  бомбен шут на Маниш.

Няколко минути по-късно триходова атака Дембеле - Младенов - Дарко Тасевски завърши със страхотен пропуск на македонеца. Треньорът на гостите направи промени в състава и заложи на Салейро, който в 78-ата можеше да изравни, но стреля в аут. Пет минути преди края Митрев запази резултата след страхотно спасяване. Юношата на „сините" извади силен удар в долния ляв ъгъл на Джало, който премина през игралия много добре за първи мач в Европа Щърков.

В оставащите минути футболистите на Левски, подкрепяни от публиката, създадоха две възможности за нов гол, пропуснати от Гаджев и резервата Мариан Огнянов, който навърза двама бронители и стреля близо до гредата. След това дойде последния съдийски сигнал и Левски бе изпратен отново с овации от феновете си през този сезон след мач от евротурнирите.

Момчетата на Ясен Петров изиграха 12 мача в Лига Европа, а като домакини постигнаха пет победи – срещу Дъндолк (6:0), Калмар (5:2), АИК Стокхолм (2:1), Гент (3:2) и Спортинг (1:0) и едно нещастно равенство в последната минута след автогол срещу Лил (2:2). Тимът вкара цели 19 гола и допусна седем на „Герена”, като благодарение на положителната серия в София постигна рекордните седем точки за роден тим в груповата фаза на турнира.

ЛЕВСКИ - СПОРТИНГ 1:0

1:0 Младенов (45)

ЛЕВСКИ:Божидар Митрев, Дъстли Мюлдер, Иво Иванов, Йордан Милиев, Калин Щърков, Владимир Гаджев (90-Лъчезар Балтанов), Сержиньо Грийн, Даниел Младенов (88-Александър Киров), Жоазиньо, Дарко Тасевски (77-Мариан Огнянов), Гара Дембеле

СПОРТИНГ: Тиаго, Торсилиери, Евалдо, Маниш, Валдес (69-Салейро), Диало, Сапатер, Пощига, Сантос, Коельо (75-Седрик), Абел

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Щърков, Гаджев