България все по-далеч от Евро 2012

Националният отбор на България не успя да победи Швейцария в четвъртия си мач от квалификационата група "G" за Евро 2012 на стадион "Васил Левски", след като стигна само до 0:0 с "кръстоносците". По този начин шансовете на "трикольорите" да играят на първенството в Украйна и Полша намаляха до минимум, тъй като момчетата на Лотар Матеус имат едва 4 точки. Толкова имат след днешната среща и играчите на Отмар Хитцфелд, докато Черна гора и Англия водят групата с актив от по 10 точки също от четири двубоя. Следващият сблъсък на България е на 4 юни в Подгорица срещу Мирко Вучинич и компания, като евентуален неуспех със сигурност ще изхвърли Стилиян Петров и ко от играта.

Момчетата на Лотар Матеус започнаха много добре мача и до 20-ата минута пропуснаха няколко добри възможности. Звездата на тима Ивелин Попов стреля още в първите секунди. Димитър Макриев също бе близо до гол с глава, но изстрелът му в 8-ата минута излезе в аут. Дебютантът Спас Делев пък отправи първия удар в очертанията на Вьолфли, който по-късно спаси два изстрела на Благой Георгиев. Може би най-добрата възможност пропусна капитанът Стилиян Петров, който изигра своя мач номер 100 с екипа на "трикольорите", когато при светкавична контраатака не засече във вратата центриране на Макриев отляво. Преди първия съдийски сигнал той беше награден от президента на БФС и рекордьор в тази класация Борислав Михайлов (със 102 срещи за представителния отбор на България) .

В 30-ата минута Александър Фрай бе на крачка от откриване на резултата, но Николай Михайлов отлично парира удара му с глава отблизо и запази вратата си суха. В последните минути на първата част  отново играчите на Матеус имаха предимство на терена.

Още в 17-ата минута гостите направиха една принудителна смяна заради контузията на Бехрами, като на негово място се появи Фернандеш.

След почивката гостите заиграха по-активно, като също търсеха победата. Родните национали на свой ред пропуснаха на няколко пъти да завършат отлични възможности за контраатака. Най-чистото положения пред тима дойде в 53-ата минута, когато Станислав Манолев с глава не уцели рамките на вратата, пазена от швейцарския страж. 120-секунди преди това Цветан Генков замени Макриев, но бившият играч на Локомотив София не демонстрира нужното самочувствие, след като вместо да търси надиграване със защитник и стрелба, реши да подава на няколко пъти. Веднъж той пробва да се разпише с летящ плонж, но не успя да достигне коженото кълбо.

Като цяло отборът на Матеус показа добро лице и може да е доволен от представянето си до 70-ата минута, когато физическите сили свършиха, но за съжаление липсата на изявен голмайстор в състава тежи.

Това бе официален дебют на германския селекционер пред родна публика и общо втори в София в този квалификационен цикъл. Именно начело с Матеус "трикольорите" спечелиха четирите си точки и вкара единственото си попадение, а от две срещи срещу Уелс и "кръстоносците" Николай Михайлов не допусна гол във вратата си. Подобно на мача в Кардиф, играчът на Твенте имаше две-три възможности пред своята врата и се представи отлично.

Защитата в лицето на Иван Бандаловски, Иван Иванов, Костадин Стоянов и Петър Занев се представиха добре, въпреки че играха за първи път заедно. Те не оставиха много възможности пред швейцарските си противници с изявите си.

Здравко Лазаров се завърна в първия тим на България, сменяйки Спас Делев в 75-ата минута. Електричката също имаше възможност пред себе си, но Лихтщайнер го надбяга. Станислав Ангелов в последните минути замени изморения Попов.

Около 15 000 фенове присъстваха на стадиона, от които над 1000 бяха пристигнали от Швейцария. Агитката на гостите показа плакат, напомняйки историческия успех в София през 1991 година от 0:2 до 3:2, което бе последната официална среща между двете държави, а играчите на Матеус се надяваха да постигнат първи успех в официална среща над "кръстоносците".

Това бе девета среща между двата тима, а балансът е две победи за България, три победи за швейцарците, а днешното равенство е общо четвърто.

България няма победа и отбелязан гол в този квалификационен цикъл като домакин след днешното нулево равенство и загубата с 0:1 от Черна гора, която най-много тежи на отбора с днешна дата.

БЪЛГАРИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 0:0

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Михайлов; Бандаловски, К. Стоянов, И. Иванов, Занев; С. Петров, Б. Георгиев; Манолев, Попов (85-Ангелов), Делев (81-Лазаров); Макриев (51-Генков)
Старши треньор: Л. Матеус

ШВЕЙЦАРИЯ (4-4-2): Вьолфли; Лихтщайнер, Грихтинг, Фон Берген, Циглер; Бехрами (17-Фернандеш), Инлер, Джемаили, Щокер (67-Дердюк); Фрай, Щрелер (77-Гавранович)
Старши треньор: О. Хитцфелд

СЪДИЯ: Уилям Колъм (Шотландия)
СТАДИОН: "Васил Левски", София
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: К. Стоянов, Георгиев, Занев, Манолев (Б); Бехрами, Дердюк (Ш)