Вижте как Стоичков мотивира и успокоява децата във финала и след него (СНИМКИ+ВИДЕО)

Децата на Чавдар (Етрополе) родени 1997 година спечелиха купата на БФС след изпълнение на дузпи срещу Черно море с 6:4 в Севлиево вчера
. Екипът на

присъства на стадион "Раковски", откъдето излъчи директно срещата и засне как легендата на родния футбол Христо Стоичков се държа с децата на двата отбора. Носителят на "Златната топка" за 1994 година е известен по света с бурния си нрав и пиперлив характер, но вчера пред 13/14-годишните деца демонстрира коренно различно поведение, което заслужава адмирации.
Благодетелят на детско-юношеската школа на Чавдар, заедно с президента на клуба Емил Димитров, първо слезе в съблекалнята на своите момчета с шефа на школата Спас Джевизов, за да окуражи своите деца на почивката,
когато губеха с 0:1. Това даде резултат и през втората част момчетата от Етрополе натиснаха своя противник и след няколко пропуска, включително и от дузпа, стигнаха заслужено до равенството, което означаваше, че финалът ще се реши след 11-метрови удари, тъй като при децата няма продължение след двете полувремена по 35 минути.
Тогава голмайсторът на Световното първенство в САЩ от 1994 година слезе на терена и събра всички момчета на Чавдар в кръг, докато треньорът Петър Пенчев обмисляше кои петима играчи да бият дузпите.
Стоичков накара децата да легнат и да си опънат краката, като ги пръскаше с вода, след което започна да им говори: "Браво момчета, легнете и си починете. Опънете си краката да починат. Не се притеснявайте на дузпите. Спокойно! Вижте какъв вратар имате, ще хване още първата. Играхте страхотно и наистина се гордея с вас. Вярвам, че ще вдигнете купата. Няма от какво да се притеснявате", каза Сточиков, докато беше паузата преди решителните 11-метрови удари. Веднага след това 45-годишният пловдивчанин се качи да изгледа дузпите от трибуните.
Играчите на Чавдар бяха точни при петте си удара, докато център-нападателят на "моряците" Даниел Димитров стреля в аут и това се оказа фатално за Черно море. След последната точно изпълнена дузпа от капитана Божидар Краев, който пропусна наказателен удар през втората част на мача, децата на Етрополе ликуваха, а тези от Варна бяха облени в сълзи.
Христо Стоичков бе първият, който се приближи до децата на Черно море и поотделно поздрави всяко едно от тях за играта. "Поздравление момчета, играхте отлично. Не плачете! Знаете ли тепърва колко победи и купи ви предстоят", заяви Камата. Бившият футболист на ЦСКА, Барселона и Парма се спря най-много да говори с обления в сълзи вратар Георги Георгиев. "Браво бе, момче. Как я хвана тази дузпа. Беше страхотен и колко положения извади. Продължавай така! Вдигай глава и гледай напред".
След това не отмина и Даниел Димитров, който пропусна решаващата дузпа и също не криеше разочарованието си със сълзи. "На всеки се случва да изпусне, аз колко съм изпускал. Няма да се предаваш и да се отказваш да биеш дузпи", бяха едни от нещата,
които Стоичков сподели преди награждаването, където лично той връчи златните медали на своите деца.
Интересното е, че през цялата среща от ръководството на Чавдар Стоичков беше единственият, който не каза нито дума при получения гол или множеството пропуски на своя тим, ами гледаше спокойно и хладнокръвно от трибуните.