Стоичков и шампионът пратиха Левски на шест точки от ЦСКА (видео)

Стоичков и шампионът пратиха Левски на шест точки от ЦСКА  (видео)

За трета поредна година шампионът на България Литекс удари Левски като домакин. „Оранжевите” надвиха с 1:0 столичани пред 7000 зрители след фантастичен гол от пряк свободен фаул на Христо Янев в 32-ата минута на двубоя. Така тимът на Христо Стоичков продължи положителната си серия и вече е само на точка от столичани, които имат 45 точки. Поражението е второ поредно за Левски, чийто амбициите за титлата почти изчезнаха, тъй като отборът вече е на 6 точки от ЦСКА, а в понеделник на „Герена” има пряк двубой с друг от сриналите в последните седмици конкурент за първото място - Лудогорец.

Поредният дебют на Георги Иванов-Гонзо начело на „сините” бе сполучлив донякъде откъм игра, предвид видяното от „сините” срещу Миньор преди няколко дни. Въпреки това множеството пропуски на играчите на Левски попречиха на 26-кратните шампиони да стигнат поне до равенството и дори до нещо повече, като така записаха шестата си загуба за сезона.

Двата отбора, които са носители на титлата на България за последните три сезона, си разделиха по едно полувреме, като „сините” сами са си виновни за поражението предвид пропуските на Владимир Гаджев, Жуниньо, Кристовао Рамос и Христо Йовов.

Двубоят започна без нито един фен на "сините", тъй като близо 2000 привърженици останаха извън пределите на стадиона. Причината за това е, че делегатът на срещата Лъчезар Димитров не допусна внасянето на генератор за уредбата на ултрасите. Това вбеси феновете, които категорично отказаха да влязат на стадиона. Все пак в 15-ата минута те започнаха да заемат местата си и в 20-ата минута на срещата секторът вече беше пълен.

Националът Георги Миланов от домакините бе близо до гола в 5-ата минута, след като Сюлейман Диамутен сгреши, но силният му удар с левия крак излезе в аут. Преди това Диамутен стреля с глава за гостите, а след него Жуниньо нацели горната греда също след слаб удар с глава. Последваха няколко опасни атаки на "оранжевите", като най-острата отново бе след пробив на Миланов, но вратарят Илиев изби в корнер. Стражът трябваше да се намесва още на два пъти. Нуно Пинто пък се контузи и бе заменен от Сержиньо Грийн в 28-ата минута.
Няколко минути по-късно местните фенове изригнаха след фамозното изпълнение на Янев пратило топката в мрежата на Илиев. Бившата звезда на ЦСКА вкара трета поредна година срещу "сините"  при победа на отбора си.

В 36-ата минута Грийн стреля опасно, а малко след него и Владимир Гаджев застраши Илко Пиргов, който обаче спаси.

В 44-ата минута първо удар на Кристовао Рамос беше блокиран, а след него Жуниньо изстреля коженото кълбо извън очертанията на вртата.

Втората част започна с шоу на ултрасите от Сектор „Б”, които бурно подкрепяха своите любимци. Агитката направи хореография, като за две минути прекъсна срещата заради фойерверки по терена.

Веднага след подновяването на играта Рамос пропусна най-чистото положение пред игралия отлично Илко Пиргов, останал очи в очи с него. „Сините” натиснаха, а в игра се появи и Христо Йовов на мястото на Дарко Тасевски. Именно пред десетката на „сините” се откриха няколко страхотни възможности, но всичките бяха пропилени по един или друг начин.

Домакините се бяха затворили и се опитваха да контраатакуват, но трудно стигаха до вратата на Пламен Илиев. Младият вратар сгреши веднъж и това можеше да бъде втори гол след рикошет в Никасио, но топката излезе в аут.

Йордан Милиев с глава също се опита да застраши Пиргов, който спаси за пореден път. Изморени от наложената преса, „сините” все по-трудно стигаха до положения пред подредилия се добре в своята половина състав на шампионите.

Така въпреки петминутното продължение, Левски отново остана на колене пред Литекс в Ловеч. Христо Стоичков пък записа пета поредна победа от шест мача на тима си в „А” група и изненадващо може да се каже, че се върна в борбата за титлата, предвид факта, че Левски и Лудогорец, които са на точка пред „оранжевите”, мечтаят да настигнат „червените”.

За „сините” загубата е общо седма от 18 мача на градския стадион в Ловеч, където техните победи останаха пет, а головата-разлика е 24:21 в полза на ловчанлии.

В другия кръг Левски приема Лудогорец в мач на всичко или нищо, а Литекс гостува на Ботев Враца.

Положителната новина за „сините” е, че те показаха дух, който не се виждаше от началото на пролетния дял, а и феновете отново бяха близо до своите. Проблемът обаче е, че се допускат елементарни грешки в защита, а също така, когато допусне гол във вратата си, тимът все още не е реагирал и винаги губи.

Това е нещо, което говори повече от лошо за тима и амбициите му да е на върха в „А” група в края на сезона.