Голов спектакъл на "Герена", Левски все по-далеч от Европа (видео)

Отборите на Левски и Черноморец сътвориха много хубав за родните стандарти двубой в дербито на 24-ия кръг от „А” група. Сблъсъкът за място в Лига Европа завърши без победител - 2:2, но предложи много емоции на изключително малкото зрители под проливния дъжд на стадион „Георги Аспарухов”.  Звездите на гостите Яник Боли (20) и Аатиф Шаешу (81) откриха и оформиха крайния резултат, докато между тях феноменален гол на Тони Калво (28) и красиво попадение с глава на Христо Йовов (55) бяха дали преднина на домакините.

Веднага след изравнителното попадение на „акулите” те имаха късмет, тъй като Дъстли Мюлдер нацели горната греда, а секунди преди края Сюлейман Диамутен пропусна отблизо да донесе инфарктна победа на „сините”.

Така повторният дебют на Ясен Петров начело на Левски остави отбора на четири точки от третото място, заето именно от възпитаниците на Димитър Димитров-Херо.

Петров направи няколко промени в стартовия състав. В сравнение с миналия мач срещу Локомотив (София) новите имена бяха Иво Иванов, Нуно Пинто, Христо Йовов и Тони Калво, които заеха местата на Стефан Станчев, Йордан Милиев, Дарко Тасевски и Иван Цветков. За Иванов това беше първи мач от първата минута през тази пролет, след като досега той имаше записани едва няколко минути във Враца.

След осем поредни поражения на "Герена", Димитър Димитров-Херо търсеше първа победа, залагайки на Яник Боли на върха на атаката, докато Аатиф Шаешу и Рикардо Асис му помагаха от задни позиции.

Двубоят бе равностоен и в 19-ата минута малкото фенове на стадиона започнаха да скандират името на Стилиян Петров. Две минути след това отлична атака на Черноморец завърши с гол. Точен за бургазлии бе Яник Боли с удар отблизо. Голмайсторът се разписа след страхотна атака на гостите, в която Аатиф Шаешу навърза няколко играчи в синьо отдясно, след което центрира и Рикардо Асис с глава подаде на Боли. Това бе петият гол на французина от осем срещи в първенството.

Седем минути по-късно Тони Калво с феноменално изпълнение от над 30 метра препарира Стоян Колев за 1:1. Испанецът прати коженото кълбо в горния ляв ъгъл на вратата на Черноморец с третия си гол в родния шампионат.

Почуства се импулс в играта на столичани и 60 секунди по-късно пред Калво се откри отлична възможност да вкара втори гол, но Колев спаси. В последната на минута първата част Боли с глава също можеше да даде нов аванс на своите, но от 7-8 метра стреля в Илиев.

Малко преди това ветеранът Радостин Кишишев се контузи и бе заменен принудително, след като преди това изрита лошо Тони Калво.

Ветеранът Христо Йовов с глава обърна резултата в полза на "сините" в 55-ата минута. Десетката на домакините засече центриране на Нуно Пинто и попадна в прегръдките на своите съотборници. Това е неговият 120-и гол в „А” група в 190-ия му мач в елита със синята фланелка, като така той изравни Георги Иванов-Гонзо и вече е най-резултатният действащ футболист у нас.

Левски на няколко пъти пропусна на контраатака да вкара трети гол, като един път Йовов прекали с индивидуалните действия вместо да шутира.

Именно най-опитният от „сините” сбърка фатално десет минути преди края. При един фаул в центъра синята десетка се опита да подаде на Орлин Старокин, но топката излезе в тъч. Точно след последвалото странично хвърляне най-добрият на терена Аатиф Шаешу изравни в 81-ата минута. Това се случи след отлична атака на гостите и поредното чудесно отиграване на френския футболист, който с диагонален удар вкара топката в долния десен ъгъл на Илиев.

Две минути по-късно Дъстли Мюлдер нацели напречната греда на "акулите" с удар от 25 метра с топовен изстрел, а до края и двата тима имаха по една възможност, но тази на домакините бе в последните секунди.

Играчите на Херо останаха на трета позиция с актив от 51 точки, докато "сините" са на пето място с 47 точки и поражение, като сериозно рискуват да се сбогуват с евротурнирите за първи път от сезон 1990/1991 година насам.

Левски направи най-силния си мач през тази пролет, но въпреки това не спечели, записвайки второ поредно равенство в шампионата, след като преди това една година не познаваше знака "Х" в своите срещи. Отборът се стара много и показа желание и повече идеи на моменти, но въпреки това пропусна да матира своя противник след гола на Йовов и си плати скъпо. Гостите пък бяха подредени отлично, особено през първите 45 минути, и само след феноменално изпълнение като това на Калво можеха да допуснат гол преди почивката, докато след нея рискуваха да си тръгнат без точки от София.