България мечтае след голяма драма (видео+галерия)

Отборът на България постигна много трудна, но в същото време изключително ценна победа с минималното 1:0 над Армения в световна квалификация пред около 10 000 зрители на стадион "Васил Левски". Единственото попадение реализира Станислав Манолев в 44-ата минута след отлично подаване на Ивелин Попов. „Трикольорите” завършиха мача с 10 души, след като Светослав Дяков бе изгонен за втори жълт картон в 73-ата минута, а гостите пък приключиха с двама по-малко. Пизели и Газарян напуснаха след директни червени картони.

Така България записа първи успех и след равенството 2:2 с Италия на старта по пътя към Мондиал 2014 вече има актив от 4 точки, като изпревари днешния си противник и дели първата позиция с италианците.

Успехът бе първи от 2009 година в официален мач пред родна публика. Преди близо три години на 14 октомври на „Васил Левски” тимът разпиля Грузия с 6:2, отново в световна квалификация, но за Мондиал 2010, след което родните фенове чакаха до мача със „Скуадра адзура”, за да видят попадение в официален мач в София.

Селекционерът на България Любослав Пенев направи една промяна в сравнение с тима, с който започна мача със "Скуадра адзура" преди няколко дни. На върха на атаката стартира Илиян Мицански за сметка на досегашния титуляр Емил Гъргоров.
Първата възможност на "трикольорите" бе в 5-ата минута, но Мицански не успя да стигне до подаване на Миланов. Пет минути по-късно бе първият удар към една от двете врати, когато Газарян напредна отляво и стреля, но Михайлов спаси.
След множество грешки в играта и на двата отбора се стигна до голово положение за България в 27-ата минута. Иван Иванов стреля опасно с глава след центриране от корнер, спечелен от Мицански, но топката мина на сантиметри в аут.
Играчите на Пенев пропуснаха няколко добри възможности да реализират опасни контраатаки поради грешни подавания.
В 36-ата минута последва меле пред вратата на Березовский, като първо Мицански, а след това и Иванов стреляха, но защитници избиха.
Пет минути след това Мхитирян стреля опасно, топката рикошира в Иванов и за късмет излезе в корнер, вместо до влезе във вратата на Михайлов.
Българите избиха топката от корнер и при последвалата светкавична контраатака откриха. Попов напредна отляво и центрира, а Манолев на метър от вратата откри с втория си пореден гол само няколко дни след като откри головата си сметка за "лъвовете".
В началото на второто полувреме Озбилис проби отдясно опасно и намери Мхитирян, но той се забави с удара и Михайлов предоврати сериозната опасност пред неговата врата.
Манолев от въздуха стреля слабо в 62-ата минута, а три минути по-късно Мовсисян пропусна най-чистото положение, като бе оставен непокрит на 13 метра от голлинията. Веднага след това резервата Димитър Рангелов проби добре, намери Попов, но капитанът на България сбърка, като нито стреля, нито подаде на свободния Манолев.
В 73-ата минута последва голямо меле, в което за малко двата отбора да се сбият, което накара рефера Щефан Щудер да изгони Пицели от гостите с директен червен картон, а Дяков също напусна терена заради втори жълт.
180 секунди по-късно Газарян бе изгонен с директен червен картон, след като удари едно от децата, подаващи топките.
В оставащите минути до края до опасности пред Михайлов не се стигна, а играчите на Пенев могат да съжаляват, че пропиляха шансовете си да вкарат втори гол. Най-чистият шанс дойде в продължението на мача, когато Рангелов излезе сам срещу вратаря от центъра, но Роман Березовский напусна наказателното си поле и изби. Стражът на Динамо Москва преди това парира още един удар на Рангелов.
В крайна сметка Пенев и момчетата му записаха труден и важен успех преди третото поредно домакинство - на Дания на 12 октомври, и гостуването на Чехия четири дни по-късно.